Vishay/Dale RLR07C6802GSRSL
RLR07C6802GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6802GSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6802GSRSL.pdf
Availability of RLR07C6802GSRSL
QUANTITY
RLR07C6802GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6802GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6802GSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6802GSRSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6802GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6802GSRSL Details Description
Related parts for RLR07C6802GSRSL
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 32-QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
PELTIER OT12,66,F0,1211,GG,W2.25 datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf
CRYSTAL 4.0960 MHZ 30.0PF SMD datasheet.pdf