Vishay/Dale RLR07C68R1FPRSL
RLR07C68R1FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C68R1FPRSL
Brief Description
RES 68.1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C68R1FPRSL.pdf
Availability of RLR07C68R1FPRSL
QUANTITY
RLR07C68R1FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C68R1FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C68R1FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C68R1FPRSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C68R1FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C68R1FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C68R1FPRSL
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
HEADER R/A SMD DR TIN 16 CKT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 370MA 480 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf