Vishay/Dale RLR07C68R1FRB14
RLR07C68R1FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C68R1FRB14
Brief Description
RES 68.1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C68R1FRB14.pdf
Availability of RLR07C68R1FRB14
QUANTITY
RLR07C68R1FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C68R1FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C68R1FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C68R1FRB14
Related LinksRLR07C6, RLR07C68R1FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C68R1FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C68R1FRB14
IC SELECTOR/MUX 1OF8 3ST 16SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 10A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 70A DPAK datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
308FX2-ST ETHERNET SWITCH datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf