Vishay/Dale RLR07C6982FSB14
RLR07C6982FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6982FSB14
Brief Description
RES 69.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6982FSB14.pdf
Availability of RLR07C6982FSB14
QUANTITY
RLR07C6982FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6982FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C6982FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6982FSB14
Related LinksRLR07C6, RLR07C6982FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6982FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C6982FSB14
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 5.5GHZ 52QFN datasheet.pdf
LED MR16 TRUE COLOR 3050K datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG GRAY 500' datasheet.pdf
DIE BLOCK RT ANGLE FEM 4POS BLU datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf