Vishay/Dale RLR07C6R19FMB14
RLR07C6R19FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6R19FMB14
Brief Description
RES 6.19 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6R19FMB14.pdf
Availability of RLR07C6R19FMB14
QUANTITY
RLR07C6R19FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6R19FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C6R19FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6R19FMB14
Related LinksRLR07C6, RLR07C6R19FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6R19FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C6R19FMB14
RES SMD 162K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
LED 1" YEL PMI 125V CLR FLAT LEN datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 36UH SMD datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf