Vishay/Dale RLR07C6R19FMRE6
RLR07C6R19FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6R19FMRE6
Brief Description
RES 6.19 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6R19FMRE6.pdf
Availability of RLR07C6R19FMRE6
QUANTITY
RLR07C6R19FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6R19FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C6R19FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6R19FMRE6
Related LinksRLR07C6, RLR07C6R19FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6R19FMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C6R19FMRE6
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
RES 18K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
POT 250K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 2.5MM GRN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf