Vishay/Dale RLR07C7150FMB14
RLR07C7150FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7150FMB14
Brief Description
RES 715 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7150FMB14.pdf
Availability of RLR07C7150FMB14
QUANTITY
RLR07C7150FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7150FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C7150FMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7150FMB14
Related LinksRLR07C7, RLR07C7150FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7150FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C7150FMB14
RES 330K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 4CHP 65V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
T4011 2NC+1NO BBM, STANDARD ACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf