Vishay/Dale RLR07C7151FPRE6
RLR07C7151FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7151FPRE6
Brief Description
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7151FPRE6.pdf
Availability of RLR07C7151FPRE6
QUANTITY
RLR07C7151FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7151FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C7151FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7151FPRE6
Related LinksRLR07C7, RLR07C7151FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7151FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C7151FPRE6
IDC CABLE - MSC30K/MC34G/MSC30K datasheet.pdf
CABLE REEL-INDUST DUTY 50' 14-4 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHT WHT 350MA 12.2V datasheet.pdf
5+5 WAY M HORZ 4.5 TAIL W/JS datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf