Vishay/Dale RLR07C7153FPR36
RLR07C7153FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7153FPR36
Brief Description
RES 715K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7153FPR36.pdf
Availability of RLR07C7153FPR36
QUANTITY
RLR07C7153FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7153FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C7153FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7153FPR36
Related LinksRLR07C7, RLR07C7153FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7153FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C7153FPR36
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 BRASS 25MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES 30 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 25MA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf