Vishay/Dale RLR07C7153FPR36
RLR07C7153FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7153FPR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7153FPR36.pdf
Availability of RLR07C7153FPR36
QUANTITY
RLR07C7153FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7153FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C7153FPR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7153FPR36
Related LinksRLR07C7, RLR07C7153FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7153FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C7153FPR36
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED GRAY 1M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.1A SOT23-3 datasheet.pdf
RCPT 6ROW 320POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 140POS .8MM FH 9H GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SOD123W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FZ4 HISPD BOX 4-CAM.NPN datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
IDC CONN 36POS PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf