Vishay/Dale RLR07C7500FRR36
RLR07C7500FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7500FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7500FRR36.pdf
Availability of RLR07C7500FRR36
QUANTITY
RLR07C7500FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7500FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C7500FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7500FRR36
Related LinksRLR07C7, RLR07C7500FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7500FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C7500FRR36
TRANS NPN 30V 1A E-LINE datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
C/A,50/125,XG,OFNR,MTRJ-SC RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 246K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf