Vishay/Dale RLR07C7500GMBSL
RLR07C7500GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7500GMBSL
Brief Description
RES 750 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7500GMBSL.pdf
Availability of RLR07C7500GMBSL
QUANTITY
RLR07C7500GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7500GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7500GMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7500GMBSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7500GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7500GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C7500GMBSL
DRILL BIT CARB 1/8" SHANK .062" datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2064S/X 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 75A D2PAK datasheet.pdf