Vishay/Dale RLR07C7501FSR36
RLR07C7501FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7501FSR36
Brief Description
RES 7.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7501FSR36.pdf
Availability of RLR07C7501FSR36
QUANTITY
RLR07C7501FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7501FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C7501FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7501FSR36
Related LinksRLR07C7, RLR07C7501FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7501FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C7501FSR36
IC OTP 1MBIT 55NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT A CRS datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1 ACCESSORIES datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
8X7P FEDERLEIS 2,5 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf