Vishay/Dale RLR07C7502FPBSL
RLR07C7502FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7502FPBSL
Brief Description
RES 75K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7502FPBSL.pdf
Availability of RLR07C7502FPBSL
QUANTITY
RLR07C7502FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7502FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7502FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7502FPBSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7502FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7502FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C7502FPBSL
CONN SPRING CONT 54 POS .137 SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 2.47A 60 MOHM datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
47UF 100V 10X30MM 125C 8000H datasheet.pdf