Vishay/Dale RLR07C7503FRRSL
RLR07C7503FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7503FRRSL
Brief Description
RES 750K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7503FRRSL.pdf
Availability of RLR07C7503FRRSL
QUANTITY
RLR07C7503FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7503FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7503FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7503FRRSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7503FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7503FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C7503FRRSL
CONN HEADER GH SIDE 8POS 1.25MM datasheet.pdf
IC FIELD QUAD PROG SSCLK 24-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 173MA 4.02 OHM datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 10POS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 12.5VC SOT363 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ASGTX SERIES datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS R/A SLD GOLD datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf