Vishay/Dale RLR07C75R0GPRSL
RLR07C75R0GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C75R0GPRSL
Brief Description
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C75R0GPRSL.pdf
Availability of RLR07C75R0GPRSL
QUANTITY
RLR07C75R0GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C75R0GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C75R0GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C75R0GPRSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C75R0GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C75R0GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C75R0GPRSL
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
METRAL 2000 SIGNAL HDR STR 8ROW datasheet.pdf
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf