Vishay/Dale RLR07C75R0GSRE6
RLR07C75R0GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C75R0GSRE6
Brief Description
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C75R0GSRE6.pdf
Availability of RLR07C75R0GSRE6
QUANTITY
RLR07C75R0GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C75R0GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C75R0GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C75R0GSRE6
Related LinksRLR07C7, RLR07C75R0GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C75R0GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C75R0GSRE6
IC VREF SERIES 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 600MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf