Vishay/Dale RLR07C7680FSR36
RLR07C7680FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7680FSR36
Brief Description
RES 768 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7680FSR36.pdf
Availability of RLR07C7680FSR36
QUANTITY
RLR07C7680FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7680FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C7680FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)