Vishay/Dale RLR07C7683FSBSL
RLR07C7683FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7683FSBSL
Brief Description
RES 768K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7683FSBSL.pdf
Availability of RLR07C7683FSBSL
QUANTITY
RLR07C7683FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7683FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7683FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7683FSBSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7683FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7683FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C7683FSBSL
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2COAX+4LV PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 11.5A SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 100W datasheet.pdf