Vishay/Dale RLR07C7872FRRSL
RLR07C7872FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7872FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7872FRRSL.pdf
Availability of RLR07C7872FRRSL
QUANTITY
RLR07C7872FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7872FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7872FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7872FRRSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7872FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7872FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C7872FRRSL
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SW IND PB RND GREEN LED DIFF CLR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 50MA 230V datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf