Vishay/Dale RLR07C78R7FPR36
RLR07C78R7FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C78R7FPR36
Brief Description
RES 78.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C78R7FPR36.pdf
Availability of RLR07C78R7FPR36
QUANTITY
RLR07C78R7FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C78R7FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C78R7FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C78R7FPR36
Related LinksRLR07C7, RLR07C78R7FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C78R7FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C78R7FPR36
CONN PLUG CORD 2COND FEMALE datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5U RADIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC MINI 18MA 5VDC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC 250VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 400 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf