Vishay/Dale RLR07C8061FSBSL
RLR07C8061FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8061FSBSL
Brief Description
RES 8.06K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8061FSBSL.pdf
Availability of RLR07C8061FSBSL
QUANTITY
RLR07C8061FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8061FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8061FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8061FSBSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8061FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8061FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C8061FSBSL
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
T5009 SPARE FLEX 2 ACT SPECIAL datasheet.pdf
T3008, 2N/C, FLAT ACTUATOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf