Vishay/Dale RLR07C8064FPRSL
RLR07C8064FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8064FPRSL
Brief Description
RES 8.06M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8064FPRSL.pdf
Availability of RLR07C8064FPRSL
QUANTITY
RLR07C8064FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8064FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8064FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8064FPRSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8064FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8064FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C8064FPRSL
CONN COVER ANGLE CABLE SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 45A datasheet.pdf
CABLE 3POS STR PLUG-SCKT .3M datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
5+5 WAY M HORZ 4.5MM TAIL WOJS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf