Vishay/Dale RLR07C8201GRBSL
RLR07C8201GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8201GRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8201GRBSL.pdf
Availability of RLR07C8201GRBSL
QUANTITY
RLR07C8201GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8201GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8201GRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8201GRBSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8201GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8201GRBSL Details Description
Related parts for RLR07C8201GRBSL
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf