Vishay/Dale RLR07C8201GRBSL
RLR07C8201GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8201GRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8201GRBSL.pdf
Availability of RLR07C8201GRBSL
QUANTITY
RLR07C8201GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8201GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8201GRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8201GRBSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8201GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8201GRBSL Details Description
Related parts for RLR07C8201GRBSL
IC CPLD 32MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN 3.5MM CB 1.6R 18-16 GLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2A MCPH5 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 24-HTSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DL 1024X18 128TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
AMPHENOL PLUG,PWR,REV BAY datasheet.pdf
14POS MDR ASSY 2M W/THUMBSCREWS datasheet.pdf