Vishay/Dale RLR07C8203FSR36
RLR07C8203FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8203FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8203FSR36.pdf
Availability of RLR07C8203FSR36
QUANTITY
RLR07C8203FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8203FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C8203FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8203FSR36
Related LinksRLR07C8, RLR07C8203FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8203FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C8203FSR36
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE MOD 250A 1000V BLADE datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
HEATSINK ASSY INTEL LGA2011 datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf