Vishay/Dale RLR07C8251FSR36
RLR07C8251FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8251FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8251FSR36.pdf
Availability of RLR07C8251FSR36
QUANTITY
RLR07C8251FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8251FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C8251FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8251FSR36
Related LinksRLR07C8, RLR07C8251FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8251FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C8251FSR36
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
ACCY COIL REPLACEMENT CW4405 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.440" NYLON BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf