Vishay/Dale RLR07C8661FSR36
RLR07C8661FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8661FSR36
Brief Description
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8661FSR36.pdf
Availability of RLR07C8661FSR36
QUANTITY
RLR07C8661FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8661FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C8661FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8661FSR36
Related LinksRLR07C8, RLR07C8661FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8661FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C8661FSR36
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 3500MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf