Vishay/Dale RLR07C8663FRB14
RLR07C8663FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8663FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 866K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8663FRB14.pdf
Availability of RLR07C8663FRB14
QUANTITY
RLR07C8663FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8663FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C8663FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)866k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8663FRB14
Related LinksRLR07C8, RLR07C8663FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8663FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C8663FRB14
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 120KBPS SD 16-SSOP datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf