Vishay/Dale RLR07C8871FPRSL
RLR07C8871FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8871FPRSL
Brief Description
RES 8.87K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8871FPRSL.pdf
Availability of RLR07C8871FPRSL
QUANTITY
RLR07C8871FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8871FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8871FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8871FPRSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8871FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8871FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C8871FPRSL
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 150W TO263 datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
COMMUNICATION UNIT FOR CC-LINK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf