Vishay/Dale RLR07C8R25FMB14
RLR07C8R25FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8R25FMB14
Brief Description
RES 8.25 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8R25FMB14.pdf
Availability of RLR07C8R25FMB14
QUANTITY
RLR07C8R25FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8R25FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C8R25FMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8R25FMB14
Related LinksRLR07C8, RLR07C8R25FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8R25FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C8R25FMB14
CAP FILM 1800PF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN TEST PROBE BLUE 2LEGS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 96POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 26POS .178M datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
6,8UF 25V 10X8X6MM 125C 20000H datasheet.pdf