Vishay/Dale RLR07C9100GSB14
RLR07C9100GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C9100GSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 910 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C9100GSB14.pdf
Availability of RLR07C9100GSB14
QUANTITY
RLR07C9100GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C9100GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C9100GSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)910
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C9100GSB14
Related LinksRLR07C9, RLR07C9100GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C9100GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C9100GSB14
POT 10K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
CONN SCKT INSERT PLATE FOR PLCC datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLUE 7' datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 440VAC RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX CAN 8BIT 27V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 18' BNCM SMAM datasheet.pdf
INDICATOR PANEL 20 CHANNELS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A datasheet.pdf