Vishay/Dale RLR07C9760FPBSL
RLR07C9760FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C9760FPBSL
Brief Description
RES 976 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C9760FPBSL.pdf
Availability of RLR07C9760FPBSL
QUANTITY
RLR07C9760FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C9760FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C9760FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C9760FPBSL
Related LinksRLR07C9, RLR07C9760FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C9760FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C9760FPBSL
IC TRANSPARENT LATCH 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.4OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AB datasheet.pdf
CONN IDC 7POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 2POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 200MW SOD323 datasheet.pdf