Vishay/Dale RLR07C97R6FSBSL
RLR07C97R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C97R6FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 97.6 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C97R6FSBSL.pdf
Availability of RLR07C97R6FSBSL
QUANTITY
RLR07C97R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C97R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C97R6FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C97R6FSBSL
Related LinksRLR07C9, RLR07C97R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C97R6FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C97R6FSBSL
RES 6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf