Vishay/Dale RLR20C1000GPRSL
RLR20C1000GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1000GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1000GPRSL.pdf
Availability of RLR20C1000GPRSL
QUANTITY
RLR20C1000GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1000GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1000GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1000GPRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1000GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1000GPRSL Details Description
Related parts for RLR20C1000GPRSL
RES 71.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC 8-36VIN/5VOUT .5A HSIP datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf