Vishay/Dale RLR20C1003FPB14
RLR20C1003FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1003FPB14
Brief Description
RES 100K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1003FPB14.pdf
Availability of RLR20C1003FPB14
QUANTITY
RLR20C1003FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1003FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1003FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1003FPB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1003FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1003FPB14 Details Description
Related parts for RLR20C1003FPB14
RES SMD 820K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CTRLR AL-1280 VGA-SXGA LVDS PNL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 500A 250V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf