Vishay/Dale RLR20C1003FPBSL
RLR20C1003FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1003FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1003FPBSL.pdf
Availability of RLR20C1003FPBSL
QUANTITY
RLR20C1003FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1003FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1003FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1003FPBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1003FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1003FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C1003FPBSL
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 7.3A STRAP datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IDC CONN 100POS PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf