Vishay/Dale RLR20C1004FPRSL
RLR20C1004FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1004FPRSL
Brief Description
RES 1M OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1004FPRSL.pdf
Availability of RLR20C1004FPRSL
QUANTITY
RLR20C1004FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1004FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1004FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1004FPRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1004FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1004FPRSL Details Description
Related parts for RLR20C1004FPRSL
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 38POS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NOX4 0.3A 24VDC datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 39 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
2.4 GHZ RF BALUN 1:2 0402 SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.76M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf