Vishay/Dale RLR20C1021FRBSL
RLR20C1021FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1021FRBSL
Brief Description
RES 1.02K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1021FRBSL.pdf
Availability of RLR20C1021FRBSL
QUANTITY
RLR20C1021FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1021FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1021FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1021FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1021FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1021FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C1021FRBSL
TVS DIODE 64VWM 103VC AXIAL datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
SENSOR SS DIG UNIPOLAR SINK datasheet.pdf
CONN BMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TRIM 5-30PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf