Vishay/Dale RLR20C1021FRBSL
RLR20C1021FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1021FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1021FRBSL.pdf
Availability of RLR20C1021FRBSL
QUANTITY
RLR20C1021FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1021FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1021FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1021FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1021FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1021FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C1021FRBSL
FILTER POWER LINE EMI 2A WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7982 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 26A 56LFPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
MICRO 9 M 24" YEL FLOAT datasheet.pdf