Vishay/Dale RLR20C10R0FRRSL
RLR20C10R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C10R0FRRSL
Brief Description
RES 10 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C10R0FRRSL.pdf
Availability of RLR20C10R0FRRSL
QUANTITY
RLR20C10R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C10R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C10R0FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C10R0FRRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C10R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C10R0FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C10R0FRRSL
CONN SOCKET 32POS 1.27MM (4 PCS) datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2.5MHZ 18SO datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 50A DPAK datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 1200BTU SIDE MT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 25V 20% 3226 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf