Vishay/Dale RLR20C1100GMBSL
RLR20C1100GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1100GMBSL
Brief Description
RES 110 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1100GMBSL.pdf
Availability of RLR20C1100GMBSL
QUANTITY
RLR20C1100GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1100GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1100GMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1100GMBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1100GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1100GMBSL Details Description
Related parts for RLR20C1100GMBSL
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 21 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A QC datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
UNIV.POWERMOD.RT.ANGHEADER datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HEADER 40 POS RA 2.54 datasheet.pdf