Vishay/Dale RLR20C1130FRBSL
RLR20C1130FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1130FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1130FRBSL.pdf
Availability of RLR20C1130FRBSL
QUANTITY
RLR20C1130FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1130FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1130FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1130FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1130FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1130FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C1130FRBSL
CONN HEADER 4POS DL R/A 30GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 80MA 125VAC 63VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf