Vishay/Dale RLR20C1181FRBSL
RLR20C1181FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1181FRBSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1181FRBSL.pdf
Availability of RLR20C1181FRBSL
QUANTITY
RLR20C1181FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1181FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1181FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1181FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1181FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1181FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C1181FRBSL
IDC CABLE - APK40B/AE40M/X datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/PROG 3A 20SSOP datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 53AH datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
03P MTA100 CONN ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE CLR VERT 55MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 18POS datasheet.pdf