Vishay/Dale RLR20C1181FRRSL
RLR20C1181FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1181FRRSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1181FRRSL.pdf
Availability of RLR20C1181FRRSL
QUANTITY
RLR20C1181FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1181FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1181FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1181FRRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1181FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1181FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C1181FRRSL
BATTERY PACK NIMH 12.0V 2500MAH datasheet.pdf
CONN RING TERM 8AWG AL #10 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 24DIP datasheet.pdf
QUINTPLEXER FILTER MODULE 5X8MM datasheet.pdf
RES SMD 9.88K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN FML 300POS 6ROW SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight, Lighting 40-TQFN (6x6) datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf