Vishay/Dale RLR20C11R0GMR36
RLR20C11R0GMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C11R0GMR36
Brief Description
RES 11 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C11R0GMR36.pdf
Availability of RLR20C11R0GMR36
QUANTITY
RLR20C11R0GMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C11R0GMR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C11R0GMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C11R0GMR36
Related LinksRLR20C1, RLR20C11R0GMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C11R0GMR36 Details Description
Related parts for RLR20C11R0GMR36
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A MINIP-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS HL LOW P datasheet.pdf
POWER TRANSFORMER datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf