Vishay/Dale RLR20C11R0GRRE6
RLR20C11R0GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C11R0GRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C11R0GRRE6.pdf
Availability of RLR20C11R0GRRE6
QUANTITY
RLR20C11R0GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C11R0GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C11R0GRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C11R0GRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C11R0GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C11R0GRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C11R0GRRE6
LABEL HOLDER LEGEND FLAT ROUND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
LED CCT 5000K PLCC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 20% 16V T/H datasheet.pdf