Vishay/Dale RLR20C1200GMRE6
RLR20C1200GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1200GMRE6
Brief Description
RES 120 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1200GMRE6.pdf
Availability of RLR20C1200GMRE6
QUANTITY
RLR20C1200GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1200GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1200GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1200GMRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1200GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1200GMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1200GMRE6
FIXED IND 27UH 2.3A 51 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 58POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 56A datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM RED LC C.A. datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN FPC TOP 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET 32POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 33 OHM 14SOIC datasheet.pdf