Vishay/Dale RLR20C1202GPRE6
RLR20C1202GPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1202GPRE6
Brief Description
RES 12K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1202GPRE6.pdf
Availability of RLR20C1202GPRE6
QUANTITY
RLR20C1202GPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1202GPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1202GPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1202GPRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1202GPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1202GPRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1202GPRE6
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT VOUT 8-DFN datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
S20 BLU PULL TIGHT SEAL 6" SEQ datasheet.pdf