Vishay/Dale RLR20C1203GRRE6
RLR20C1203GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1203GRRE6
Brief Description
RES 120K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1203GRRE6.pdf
Availability of RLR20C1203GRRE6
QUANTITY
RLR20C1203GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1203GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1203GRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1203GRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1203GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1203GRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1203GRRE6
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 9S FIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
DSUB ACCY datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 180D SMT datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf